Valentýn?

15. února 2009 v 2:30 | Velvet Kisses


Včera byl den Sv. Valentýna, Den zamilovaných...
Po ulicích se to jen hemžilo mladými nadrženými páry. Sem tam bylo vidět, jak dívka v ruce drží růži nebo jak chlapci z kapsy u kalhot vykukuje obal od kondomu. Všichni se tvářili hrozně šťastně a velice často se nechali unášet svými emocemi. Chodit mezi nimi je opravdu za trest!
Valentýn, svátek a oslavy... Proč zrovna 14. února v lidech vyvolává nějaké zvláštní pocity? V některých potěšení a naději a v jiných naopak deprese... Já osobně nepatřím asi ani do jedné z těchto skupinek.

Ano, přiznávám! Kdysi dřív jsem se na Valentýna také těšívala a představovala si nějaké romantické procházky... později jsem z toho vyrostla a přidala se do druhé skupinky. 14. únor pro mě byl velkým černým puntíkem v kalendáři. Většinou jsem se zavřela doma, zatemnila okna, abych neviděla tu hrůzu venku a pustila si muziku. Byla jsem ve svém depresivním světě. Nakonec jsem vyrostla i z toho a už se dokážu na tento den dívat jako na každý jiný.
Je nás takových vic?


Jsou lidé, kteří se na tento den těší a nechávají si na něm záležet. Jiní svátek také slaví, ovšem s pocitem, že jde jen o to, aby si obchodníci užili své a jejich peněženky ostatně taky. Další lidé tento svátek absolutně bojkotují. Buď se drží stranou ode všech nebo napak jdou do epicentra "zla" a radostně o sobě prohlašují, jak nesnáší komerci a že oni sami Valentýna k životu nepotřebují. Uvnitř ovšem cítí bolest a prázdnotu z toho, že by tento den rádi slavili, ale nemají s kým. Později třeba někoho najdou, ale Valentýna bojkotují dál - z principu.
Pak jsem tady já, člověk, který dokáže chodit ulicemi a prohlížet si všechny tyto tváře a spokojeně vytvářet ve tváři úšklebek, kterému se říká úsměv, že nepatří do té masy...


Jak ale všechen tento shon vznikl? Kdo vůbec byl ten Valentýn? Zabrousím teď trošinku do historie... Nezabíjejte mě, jsem přece jen archeolog...


1. Svátek sv. Valentýna je nejspíš odvozen od svátku Luprecalia ze starověkého Říma. Šlo o to, že v předvečer tohoto dne byly do urny lásky vloženy lístečky se jmény mladých dívek. Každý mladý muž potom tahal lísteček a dívka, kterou si vylosoval, byla jeho miláčkem v dalším roce. Nebo alespoň měla být... Taky se říká, že v tento den mrskali nazí římští pánové dívky důtkami, ve znamení plodnosti...


2. Také se tento svátek spojuje se jménem římského kněze, který tajně oddával milenecké páry (císař zakazoval svým vojákům se ženit nebo zasnoubit se, protože se bál, že by zůstali u rodin a nešli by do boje). Valentýn stál proti císaři a později byl zatčen. 14. 2. 269 byl popraven. Svátek Sv. Luprecalia splynul s oslavami mučednické smrti Valentýna a svátek byl na světě!


3. Počátkem 20. století byl svátek obnoven v USA, když se Walter Scott, slavný autor vánočních přáníček, ocitl na pokraji bankrotu. Jeho řešení v roce 1907 - oslava svátku zamilovaných. Obrat jeho firmy byl rázem ztrojnásoben.


Kdo ale vlastně byl ten Valentýn, o kterém se tak často mluví a píše? Jednou slyším, že tento svátek je paradoxem, protože on sám byl proti svazkům, jindy zase že tajně oddával a proto si vysloužil smrt... Jak to s tím chlapem teda je?

"Mediální" podoba světce
Obvykle se o svatém Valentinovi dočteme, že vykonal spoustu romantických skutků - vyléčil slepou dívku, do které se zamiloval a z vězení ji pak těsně před svou popravou poslal lístek se vzkazem "od tvého Valentina"; mužům, kteří měli jít do války, doporučoval, aby nikam nechodili a raději zůstali doma se svými ženami; pozoroval oknem svého vězení orgie provozované Římany o svátku Lupercalií a v psaníčkách, které jim posílal po holubicích, je prosil, aby se chovali slušně a nehřešili; tajně oddával milenecké páry, (které navíc obdarovávat kyticemi ze své zahrady), a proto byl popraven…
Co z toho je pravda? A víme, jaké skutky tento populární svatý vykonal?


Záhadou je už jen samotný fakt, že se přesně neví, kdo to byl... Podle katolické encyklopedie to byl muž, který žil v polovině 3. tisíciletí za vlády císaře Claudia II. a zemřel mučednickou smrtí 14. 2. Tento muž ovšem mohl být buď římský kněz nebo biskup z Terni.

Záhadou číslo dvě je rok jeho úmrtí. Uvádí se 269, 270 a 273. Také místo a rok narození je neznámé. Jeho jméno se totiž nevyskytuje v nejstarším seznamu římských mučedníků z roku 354.

Další záhadou je vůbec důvod jeho smrti. V roce 496 papež Gelasius I. stanovil uctívání sv. Valentina k datu 14. února. O Valentinovi řekl, že "patří mezi ty, jejichž jména jsou právem uctívána, ale jejichž činy zná pouze Bůh".

Ztotožnit jej s konkrétní osobou je proto velice nesnadné, navíc situaci komplikuje skutečnost, že jméno Valentin bylo v pozdním starověku velice populární. Je odvozeno od valens, což znamená ctihodný. Neslo ho několik císařů a papežů, včetně uznávaného římského teologa z druhého století, Valentina (cca 100 - cca 160), který měl po určitou dobu obrovské množství následovníků.

Další záhadou, ovšem určitě ne zcela poslední, zůstává, kde jsou vlastně jeho ostatky? Ve středověku mu byly zasvěceny hned dva kostely! Ve 13. století byly jeho ostatky přeneseny do římského kostela Santa Prassede a původní basilika zchátrala. Ovšem ostatky mučedníka číslo dvě, biskupa z Terni, musejí být uloženy v basilice v Terni.


Věděli jste že...

...do roku 1969 katolická církev formálně uznávala 11 svátků sv. Valentina? Kromě 14. února k nim patřily 7. leden, 2. květen, 16. červen, 31. srpen, 2. září, 25. říjen, 1., 3., 11. a 13. listopad a 16. prosinec. V roce 1969 byl svátek sv. Valentina formálně stanoven na 14. února římsko-katolickou církví.

...Východní ortodoxní církev slaví Valentýna až 30. července?


...se uvádí, že oba muži - římský kněz i biskup z Terni - byli pohřbeni u cesty Via Flaminia vedoucí z Říma, v různých vzdálenostech od města, oba ve stejné datum - 14. února?

...v 19. století, byly v katakombách kostela Santa Prassede nalezeny kosti, které věnoval papež Řehoř XVI. kostelu v Dublinu?


...podle legendy měl Valentýn v roce 280 odmítnout popření Krista? Kvůli tomu měl být popraven, ale ještě před tím, než byl setnut, měl navrátit dceři svého žalářníka zrak a sluch.

...první historicky doloženou Valentinku poslal své ženě v roce 1415 mladý francouzský vévoda Karel Orleánský, který byl zajat v bitvě u Agincourtu a vězněn po mnoho let v londýnském Toweru? Odsud posílal manželce milostné básně, z nichž se přibližně šedesát zachovalo a dodnes jsou k vidění mezi královskými listinami v Britském muzeu


Tak, doufám, že Vás můj článek obohatil:) Na závěr přkládám i svoje přání hezkého Valentýna, ať už se na něj díváte jakkoliv

A pokud máte stejně jako já problémy s prohlížením obrázků výše (myslím tím ty krásné dortíky a sladkosti), tak mám pro Vás perfektní řešení. Pro některé z Vás to bude třeba i výborná dieta a pomoc nejen v tento den... Tak, připreaveni? Je to fakt trhák! Takže... Here we go....


Řekněte sami, máte chuť na sladkosti? A jaký máte vztah k tomuto svátku nebo článku?

A jestli si říkáte: Ty jo, ta je teda chytrá! Tak pozor, není tomu tak... Většinu informací jsem totiž získala tady >> ale vlastní názor je opravdu vlastní ;)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Toma Toma | 15. února 2009 v 11:21 | Reagovat

Já si povšim valentýna jen tím, to je všude na netu. Jinak 14. únor je stejnej den jako 12. únor třeba

2 Yang-taichou Yang-taichou | Web | 15. února 2009 v 12:27 | Reagovat

Mně je to šumák, nevidím žádný rozdíl ve dnu 14. února nebo 15. března...

3 Jarmila tvoje SB ktore Ta luuubka Jarmila tvoje SB ktore Ta luuubka | Web | 15. února 2009 v 17:00 | Reagovat

jee krasnucke :)

4 Miharu No Sabaku Miharu No Sabaku | Web | 16. února 2009 v 19:51 | Reagovat

joo no je to parada :D.....ale ja valentyna beru jako kazdej jinej den :D...pro me se tim nic nezmenilo..proc by si zamilovani meli davat darky akorat jenom na tenhle svatek + jeste na ty dalsi....to na to musi byt svatek aby si jen zamilovani dali darek nebo co??...podle me ne.. :D

5 Sam Sam | Web | 17. února 2009 v 17:01 | Reagovat

pána, zaujímavé... :) Ja sa nejako nad týmto dátumom nepozastavujem... Ale zato je trochu blbé nedoniesť nič chalanovi, keď mám s ním vtedy rande...

6 Misaky-Sama Misaky-Sama | Web | 17. února 2009 v 22:16 | Reagovat

He Valentýn.. dřív byloa si to že jsem se těšila.. i když vlastně už nevím ani na co.. prostě se nijak nad tím ž eje 14. nepozastavuji a prostě mám den jako pokaždý.. vlastně bych si toho ani nevšimla kdyby o tom kolem mě lidi nemliuvili :D

7 vpkomy vpkomy | E-mail | Web | 4. května 2009 v 8:06 | Reagovat

ZFBkdc  <a href="http://rtgzkccxrkmt.com/">rtgzkccxrkmt</a>, [url=http://brujwrxwnxag.com/]brujwrxwnxag[/url], [link=http://vuxhzdlkgyvn.com/]vuxhzdlkgyvn[/link], http://dvzochxhyicb.com/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama